»
سه‌شنبه، 23 مهر 1398 ساعت  
انتخاب کنید و کلیک کنید
Skip Navigation Links
دیابتExpand  دیابت
گوش و حلق و بینیExpand گوش و حلق و بینی
کودکان و نوزادانExpand  کودکان و نوزادان
زنان و زایمانExpand  زنان و زایمان
عضلانی و اسکلتیExpand  عضلانی و اسکلتی
قلب و عروقExpand  قلب و عروق
چشم Expand  چشم
کبد و گوارش Expand کبد و  گوارش
تنفسExpand  تنفس
کلیه و مجاری ادرار Expand  کلیه و مجاری ادرار
خون و سرطانExpand خون و سرطان
مغز و اعصابExpand مغز و اعصاب
پوست و موExpand پوست و مو
ترمیمی و زیباییExpand ترمیمی و زیبایی
روانExpand روان
روش های تشخیصExpand روش های تشخیص
سایر Expand سایر

اخبار


 ضرورت مصرف اصولی از حشره کش های خانگی و بهداشتی
دوشنبه 26 شهریور 1397 ساعت 14:52

سرپرست گروه ارگانیک، سموم و آلاینده های اداره کل فراورده های غذایی و آشامیدنی تاکید کرد: همه فرآورده های حشره کش خانگی و بهداشتی باید دارای پروانه های بهداشتی ساخت و یا ورود از سازمان غذا و دارو و تاریخ تولید و انقضا معتبر باشند. دکتر نرگس عبدلی، سرپرست گروه ارگانیک، سموم و آلاینده های اداره کل فراورده های غذایی و آشامیدنی اعلام کرد: سموم کشاورزی و حشره کش های فاقد مجوزهای بهداشتی نباید در محیط منازل، رستورانها، درمانگاه ها و ... استفاده شود چراکه بسیاری از این سموم از نظر میزان خطر جهت استفاده در محیط های انسانی مناسب نمی باشد.


دکترعبدلی یاد آور شد : حشره کش های مناسب جهت استفاده در منازل مرحله آماده سازی قبل از مصرف را نداشته و درصورتی که حشره کش نیاز به مراحل آماده سازی جهت مصرف داشته باشد، بایستی  دارای پروانه بهداشتی بوده و صرفا قابل استفاده توسط شرکتهای سم پاشی مجاز می باشد.


وی افزود: پس از استفاده از هرگونه حشره کش محل را ترک کرده و پس از سپری شدن زمان مناسب اقداماتی در خصوص تهویه هوا مانند بازکردن در و پنجره ها انجام شود و باتوجه به اینکه بسیاری از مواد موثره حشره کش ها، حلال ها و حامل های آنها دارای نقاط اشتعال پایین هستند از استفاده آنها  نزدیک آتش و مکانهای خیلی گرم خودداری شود.


سرپرست گروه ارگانیک، سموم و آلاینده های اداره کل فراورده های غذا ئی و آشامیدنی در خصوص برخی از حشره کش ها  که دارای خاصیت ابقایی هستند و سمیت آنها تا مدتی در محیط باقی می ماند، تذکر داد: نباید  پوست بدن و چشم با سم مورد مصرف تماس پیدا کند، این امر به خصوص در کودکان و سالمندان حائز اهمیت می باشد.


دکتر عبدلی در خصوص نحوه نگهداری این فراورده ها گفت: معمولاً دمای نگهداری حشره کش ها در منازل حدود 25 درجه و به دور از تابش نور خورشید توصیه می شود مگر اینکه تولید کننده شرایط خاصی را در برچسب محصول ذکر کرده باشد.


وی افزود: حشره کش ها باید در مکانی نگهداری شوند که از دسترس کودکان دور بوده و درب محصولات حشره کش بعد از هر بار استفاد باید به خوبی بسته شود. همچنین باید دقت شود از استنشاق، آشامیدن و خوردن حشره کش ها خودداری گردد و درصورت استنشاق فرآورده باید فرد مسموم به محیط باز و دارای جریان هوای تازه انتقال داده شود.


سرپرست گروه ارگانیک، سموم و آلاینده های اداره کل فراورده های غذایی و آشامیدنی تصریح کرد: در صورتی که فرآورده با پوست تماس پیدا کند باید ضمن خارج کردن لباسهای آلوده فرد مسموم، پوست با آب سرد و صابون شستشو داده شده ودر صورتی که چشم با سم تماس داشته باشد  باید با آب جاری خنک به مدت 15 دقیقه شسته شده و در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود.


دکترعبدلی  اضافه کرد: هرگز از ظرف خالی سموم جهت مصارف دیگر به خصوص جهت نگهداری مواد  غذایی استفاده نشود و در صورتی بروز مسمومیت افراد،با هرنوع حشره کش باید ظرف و باقی مانده سم همراه فرد مسموم به درمانگاه و پزشک متخصص  منتقل شود تا  اقدامات حمایتی لازم انجام گردد.


وی همچنین یادآور شد:  سموم حشره کش مورد استفاده  برای آبزیان و پرندگان و سایر حیواناتی که در منزل نگهداری می شوند، ممکن است برای انسان خطرناک باشد.


منبع:وب دا


نظرات :ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :   (الزامی)  
پست الکترونیکی :   
وب سایت :   
متن نظر :   
 


جستجو در سایت
ورود به وب سایت
 
 

ثبت نام ثبت نام بازیابی رمز عبور بازیابی رمز عبور

پیوند ها
سازمان بهداشت جهانی
مرکز طبی کودکان
بیمارستان شریعتی
بیمارستان ضیائیان
مرکز مشاوره دانشگاه تهران
ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم
پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران
سایت تخصصی سرطان سینه
بیمارستان فارابی
بیمارستان سینا
پایگاه اطلاع رسانی تغذیه و سلامت
شبکه کشوری آموزش اچ آی وی/ایدز و بیماری های آمیزشی
آموزش سلامت همگانی
موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سر طان
انجمن دیابت ایران
انجمن مولتیپل اسکلروزیس ایران
بنیاد امور بیماریهای خاص
انجمن اطلاع رسانی دیابت
ايران درمان-مر جع اطلاعات پزشکان و مراکز درمانی
آمار سایت
نظرسنجی
لطفا از طریق فرم زیر نظر خود را درباره این وب سایت اعلام نمایید.
 
 
     
Copyright © 2012 - Allright Reserved for Tehran Univarsity of Medical Sciences